DSC_51890.jpg

Stáhnout životopis:

BIOGRAFIE

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni.

Roku 2014 v rámci programu Young Singers Project vystoupil na prestižním Salzburger Festspiele v roli Dandiniho v Rossiniho Popelce v úpravě pro dětské publikum. Mezi lety 2015 a 2017 byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde vytvořil řadu repertoárových rolí (Morales, Marullo, Silvano, Papageno pro děti a další).

Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno. Během svého angažmá zde ztvárnil několik zásadních rolí barytonového repertoáru (Don Giovanni, Guglielmo, Rossiniho Figaro, Belcore, Escamillo atd.). Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem (Mozartův Figaro, Dandini, Mamma Agata), Národním divadlem moravskoslezským (Hamlet) a Divadlem J. K. Tyla v Plzni (Hamlet, Lehárův Danilo). Ze zahraničních angažmá jmenujme spolupráci s Opera National de Lyon, Göteborg Operan a trvající partnerství s Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu.

Romana Hozu jste mohli slyšet také na festivalu Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim, Concentus Moraviae a dalších. Jako sólista vystoupil se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Mladou českou filharmonií, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, Czech Virtuosi a mnoha jinými hudebními tělesy.

Je také vyhledávaným interpretem komorní a barokní hudby. Schumannův cyklus Dichterliebe provedl za doprovodu A. Hedara ve Dvořákově síni Rudolfina. Pravidelně jej můžete vidět po boku cemballistky B. M. Willi nebo jako sólistu barokních ansámblů Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal nebo Czech Ensemble Baroque. Do jeho repertoáru patří, mimo mnoha jiných, basový part v Händelově Mesiáši, Haydnově Stvoření nebo Ježíš v Janových pašijích J. S. Bacha.

V sezóně 2019/20 se Roman Hoza uvede například jako Král Matyáš v Dvořákově opeře Král a uhlíř na festivalu Dvořákova Praha, dále jako Mamma Agata (Donizettiho Poprask v opeře) a Don Giovanni ve Stavovském divadle, Dandini (Rossiniho Popelka) v Deutsche Oper am Rhein, Danilo (Veselá vdova) v Plzni a pražském Karlíně a na domovské scéně v Brně jako lazebník Figaro, Escamillo, Jaufré Rudel (Saariaho Láska na dálku) nebo Guglielmo (Cosi fan tutte).